Na wstępie narrator Piotr Wójtowicz zwrócił się do Wszystkich o godny i dumny udział w uroczystości z uwagi na jej religijno-patriotyczy charakter.
Uroczystość złożona była z dwóch głównych części, mszy świętej oraz ceremonii odsłonięcia pomnika w asyście kompanii honorowej z Brygady Wielonarodowej z Lublina, pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej.
Msza święta odprawiona została w intencji wszystkich żołnierzy walczących i poległych za wolną Polskę. Nabożeństwu przewodniczył dziekan dekanatu Michowskiego ks. Kan. Piotr Jastrzębski, a kazanie wygłosi ks. Prof. Stanisław Koczwara ze Stalowej Woli.
Całe nabożeństwo prowadzone było przy akompaniamencie wojskowej orkiestry z Lublina, dowodzonej przez kapelmistrza st. chor. szt. Andrzeja Zarębę.
Przed mszą świętą wystąpił chór „Zorza” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Markuszowie pod kierownictwem Tadeusza Salamandra.
Druga część uroczystości związana była z odsłonięciem pomnika w hołdzie żołnierzom AK, BCH, Zrzeszenia WiN walczącym pod dowództwem kpt. Jana Flisiaka ps. „Chłopicki” poległym w walce o wolną Polskę z niemieckim okupantem i komunistycznym reżimem w latach 1939-1950.
Uroczystość miała na celu oddanie im hołdu, a także przywrócenie do świadomości społecznej – a zwłaszcza świadomości najmłodszego pokolenia pamięci o tamtych dniach i tamtych ludziach, którzy nie zawahali się poświęcić swego życia za wolną Ojczyznę.
Specjalnymi gośćmi uroczystości byli żołnierze WP.
Kompania honorowa i poczet sztandarowy został wystawiony z batalionu dowodzenia Brygady Wielonarodowej z Lublina
Odegrany został hymn państwowy. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, m.in.: p. Maciej Czulicki z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który odczytał list od Pana Ministra Stanisława Kozieja – szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, p. Radosław Guz – z zarządu powiatu lubartowskiego, repezentujący Starostę Lubartowskiego p. Fryderyka Pułę, Pani Maria Rodak – kombatantka Batalionów Chłopskich, żona legendarnego dowódcy BCH oraz komendanta obwodu PUŁAWY Batalionów Chłopskich – pułkownika Stefana Rodaka ps. Rola, p. Jerzy Wójtowicz z Lublina – siostrzeniec kpt. Jana Flisiaka ps. Chłopicki.
Ceremonii odsłonięcia dokonali Pan Wacław Kołodziej – mieszkaniec Glinnika – przedstawiciel pokolenia czasu Wojny wraz ze swoimi wnuczkami: Agnieszką Jankowską i Martą Kołodziej.
Po odsłonięciu pomnika ks. Prof. Stanisław Koczwara oraz ks. Kan. Piotr Jastrzębski dokonali jego poświęcenia.
Następnie Pan major Adam Grzebalski odczytał apel poległych, po czym kompania honorowa oddała salwę honorową.
W końcowej części uroczystości złożone zostały wieńce i wiązanki, a następnie odprowadzone zostały poczty sztandarowe i kompania honorowa.
Wieńce i wiązanki zostały złożone przez:
Na samo zakończenie wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Lublina, dowodzona przez kapelmistrza st. Chor. Sztab Andrzeja Zarębę, w skład której wchodzą młodzi zdolni muzycy wojskowi, laureaci wielu konkursów muzycznych, m.in. zdobywcy I miejsca na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Świeradowie Zdroju w 2012r.
poniedziałek | 7.30 - 15.30 |
wtorek | 7.30 - 15.30 |
środa | 7.30 - 15.30 |
czwartek | 7.30 - 15.30 |
piątek | 7.30 - 15.30 |