, Imieniny:
Jesteś na: Aktualności Relacja z uroczystości...

Aktualności

Relacja z uroczystości religijno-patriotycznej odsłonięcia pomnika
Opublikowano: 18-05-2015

Relacja z uroczystości religijno-patriotycznej odsłonięcia pomnika

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM AK, BCH, WiN POD DOWÓDZTWEM kpt. JANA FLISIAKA ps. „CHŁOPICKI” POLEGŁYM W WALCE O WOLNĄ POLSKĘ Z NIEMIECKIM OKUPANTEM I KOMUNISTYCZNYM REŻIMEM W LATACH 1939-1950

 

Na wstępie narrator Piotr Wójtowicz zwrócił się do Wszystkich o godny i dumny udział w uroczystości z uwagi na jej religijno-patriotyczy charakter.

Uroczystość złożona była z dwóch głównych części, mszy świętej oraz ceremonii odsłonięcia pomnika w asyście kompanii honorowej z Brygady Wielonarodowej z Lublina, pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej.

Msza święta odprawiona została w intencji wszystkich żołnierzy walczących i poległych za wolną Polskę. Nabożeństwu przewodniczył dziekan dekanatu Michowskiego ks. Kan. Piotr Jastrzębski, a kazanie wygłosi ks. Prof. Stanisław Koczwara ze Stalowej Woli.

Całe nabożeństwo prowadzone było przy akompaniamencie wojskowej orkiestry z Lublina, dowodzonej przez kapelmistrza st. chor. szt. Andrzeja Zarębę.

Przed mszą świętą wystąpił chór „Zorza” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Markuszowie pod kierownictwem Tadeusza Salamandra.

 

Druga część uroczystości związana była z odsłonięciem pomnika w hołdzie żołnierzom AK, BCH, Zrzeszenia WiN walczącym pod dowództwem kpt. Jana Flisiaka ps. „Chłopicki” poległym w walce o wolną Polskę z niemieckim okupantem i komunistycznym reżimem w latach 1939-1950.

Uroczystość miała na celu oddanie im hołdu, a także przywrócenie do świadomości społecznej – a zwłaszcza świadomości najmłodszego pokolenia pamięci o tamtych dniach i tamtych ludziach, którzy nie zawahali się poświęcić swego życia za wolną Ojczyznę.

Specjalnymi gośćmi uroczystości byli żołnierze WP.

Kompania honorowa i poczet sztandarowy został wystawiony z batalionu dowodzenia Brygady Wielonarodowej z Lublina

                  

Odegrany został hymn państwowy. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, m.in.: p. Maciej Czulicki z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który odczytał list od Pana Ministra Stanisława Kozieja – szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, p. Radosław Guz – z zarządu powiatu lubartowskiego, repezentujący Starostę Lubartowskiego p. Fryderyka Pułę, Pani Maria Rodak – kombatantka Batalionów Chłopskich, żona legendarnego dowódcy BCH oraz komendanta obwodu  PUŁAWY Batalionów Chłopskich – pułkownika Stefana Rodaka ps. Rola, p. Jerzy Wójtowicz z Lublina – siostrzeniec kpt. Jana Flisiaka ps. Chłopicki.

Ceremonii odsłonięcia dokonali Pan Wacław Kołodziej – mieszkaniec Glinnika – przedstawiciel pokolenia czasu Wojny wraz ze swoimi wnuczkami: Agnieszką Jankowską i Martą Kołodziej.

 

Po odsłonięciu pomnika ks. Prof. Stanisław Koczwara oraz ks. Kan. Piotr Jastrzębski dokonali jego poświęcenia.

 

Następnie Pan major Adam Grzebalski odczytał apel poległych, po czym kompania honorowa oddała salwę honorową.

         W końcowej części uroczystości złożone zostały wieńce i wiązanki, a następnie odprowadzone zostały poczty sztandarowe i kompania honorowa.

 

Wieńce i wiązanki zostały złożone przez:

  • p. Macieja Czulickiego w imieniu Szefa BBN -Ministra Stanisława Kozieja
  • p. płk Władysława Rokickiego  Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Batalionów Chłopskich w Lublinie –  w imieniu Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
  • przedstawicieli Prezydenta Miasta Lublina i reprezentanta Urzędu Marszałkowskiego
  • przedstawicieli Rady gminy Abramów
  • przedstawicieli środowisk kombatantów BCH, AK
  • Przedstawicieli przyjaciół Radia Maryja oraz Rady Parafialnej, Młodzieży szkolnej, mieszkańców Abramowa

 

Na samo zakończenie wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Lublina, dowodzona przez kapelmistrza st. Chor. Sztab Andrzeja Zarębę, w skład której wchodzą młodzi zdolni  muzycy wojskowi, laureaci wielu konkursów muzycznych, m.in. zdobywcy I miejsca na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Świeradowie Zdroju w 2012r.

Powrót