, Imieniny:
Jesteś na: Aktualności Relacja z Dożynek Gminno-Parafialnych...

Aktualności

Relacja z Dożynek Gminno-Parafialnych w Abramowie
Opublikowano: 09-09-2019

Relacja z Dożynek Gminno-Parafialnych w Abramowie

W niedzielę 1 września 2019 r. w Abramowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

Zorganizowane święto było okazją do podkreślenia roli i znaczenia upraw i zbiorów, a także tradycji ciężko pracujących rolników. Starostami dożynek byli Małgorzata i Dariusz Pikul z Sosnówki. Organizatorami wydarzenia była Gmina Abramów. Wzięli w nim udział wystawcy w tym reprezentacje lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich lub przedstawicieli sołectw z Wielkiego, Glinnika, Marcinowa, Dębin, Sosnówki prezentujący swoje specjały jako wypieki i potrawy na własnych ozdobnie przygotowanych stoiskach.
 
Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona przez księży Wojciecha Szlachetkę i Janusza Widelskiego, podczas której poświęcono symboliczny bochen chleba i wieńce dożynkowe, złożone na ołtarzu przez przedstawicieli wszystkich miejscowości z Gminy Abramów. Rolnicy z terenu naszej gminy podziękowali za ukończone żniwa i tegoroczne zbiory. Po skończonej mszy wszyscy zebrani w korowodzie dożynkowym przy dźwiękach akompaniamentu pana Miecia Roli przeszli na miejsce dalszych uroczystości związanych ze świętowaniem dożynkowym. Na miejscu odbyła się prezentacja wieńców. Następnie wszyscy poczęstowali się poświęconym chlebem.
 
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości:
 
Sylwester Tułajew Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który po przywitaniu przez Wójta Gminy Abramów Marka Kowalskiego i wygłoszonej przemowie odwiedzał stoiska z lokalnymi specjałami.
 
Jan Kanthak Rzecznik Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości odczytał list skierowany do mieszkańców od Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
 
Zaszczycił nas wizytą Janusz Wawerski dyrektor kancelarii Sejmiku Województwa Lubelskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego,
 
W imieniu Lubelskiego Wojewody Przemysława Czarnka życzenia przekazał jego pełnomocnik Tomasz Pitucha.
 
W uroczystości wziął również udział Jan Zaworski Członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego i Michał Rola sekretarz Starostwa Powiatowego w Lubartowie.
 
Miłym akcentem imprezy była obecność burmistrzów i wójtów:
Krzysztofa Paśnika Burmistrza Lubartowa,
Andrzeja Bunia Zastępcy Burmistrza w Ostrowie Lubelskim,  
Jerzego Bańkowskiego Zastępcy Wójta Gminy Jeziorzany,
Grzegorza Szymanka Zastępcy Wójta Gminy Kamionka.
Wśród gości był również Mariusz Barszczewski Kierownik Posterunku Policji w Kamionce i  Grzegorz Wójtowicz Dzielnicowy Gminy Abramów.
 
Ponadto w wydarzeniu wzięła udział Danuta Adameczek Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubartowie jak również Żaneta Jakubas-Karczmarz Dyrektor Oddziału Banku w Abramowie.
 
W imieniu Wojewody Lubelskiego Pan Tomasz Pitucha przekazał na ręce Wójta Gminy Abramów puchar dla najpiękniejszego wieńca dożynkowego. W tych okolicznościach i po wielu naradach po raz pierwszy od kilku lat odbył się konkurs wieńców. Komisja konkursowa jednym głosem przegłosowała, a tym samym podjęła decyzję, iż Puchar Wojewody Lubelskiego otrzyma wieniec z Marcinowa przedstawiający ul w którym mieszkają pszczoły, królowe owadów: pracowite, gospodarne, zaradne i współpracujące ze sobą. Ul jako symbol pracy zorganizowanej grupy ludzi, pracowitości rolników. Wieniec został wykonany z kłosów zbóż: pszenicy, pszenżyta, żyta, owsa, jęczmienia. Ozdobiony kwiatami i ziołami.
Wieniec ten będzie reprezentował Gminę Abramów na Dożynkach Powiatowych w Ostrowie Lubelskim.
 
W trakcie dożynek na scenie odbyło się rozdanie dyplomów dla sportowców z naszej gminy, którzy wykazali się wysokimi osiągnięciami sportowymi niejednokrotnie na arenie międzynarodowej.
Dyplomy otrzymali:
Wioleta Furtak
Kacper Maciejuk
Filip Maciejuk
Karolina Stachyra
Amelia Rusinek
Dla nich zostaną przyznane przez Wójta Gminy Abramów stypendia.
 
Ponadto Mleczarnia Ryki rozdała nagrody dla największych dostawców mleka.
Uroczystość obfitowała w wiele atrakcji przygotowanych specjalnie na tą okazję. Mieszkańcy poszczególnych sołectw mogli uczestniczyć w kilku konkurencjach. Odbywały się również pokazy ratownictwa medycznego.
 
Oprócz występu kapeli To i Owo na scenie  pojawił się zespół Black Boys i New Active jak również gwiazda wieczoru zespół MEGUSTAR.
 
Również najmłodsi mieli zapewnionych wiele atrakcji. Animatorzy doskonale zadbali o świetną zabawę dla dzieci, organizując różne gry i zabawy oraz bardzo lubiane przez najmłodszych malowanie twarzy czy też modelowanie kolorowych balonów. Nie zabrakło także dmuchanej zjeżdżalni, która zawsze cieszy się dużą  popularnością wśród maluchów oraz eurobungee czy karuzel.
 
Podziękowania dla sponsorów dożynek, a są nimi:
Bank Spółdzielczy w Lubartowie;
Stacja Paliw Dariusz Ostrowski w Marcinowie;
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „ORI”  S.C. Zbigniew Ogórek, Paweł Ogórek w Marcinowie;
Usługi Transportowe Skup Owoców i Handel Teresa Zielińska w Abramowie;
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Abramowie.
Powrót