, Imieniny:
Jesteś na: Aktualności Dożynki Powiatu Lubartowskiego

Aktualności

Dożynki Powiatu Lubartowskiego
Opublikowano: 16-09-2019

Dożynki Powiatu Lubartowskiego

Tegoroczne dożynki powiatowe odbyły się 8 września 2019 roku w Ostrowie Lubelskim.

Ważną częścią obchodów jest msza św. która sprawowana była w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin Powiatu Lubartowskiego oraz ziarno pod nowy zasiew.

 
Obchody powiatowego święta plonów rozpoczął barwny korowód dożynkowy przy śpiewach zespołów i kapel podążający na miejsce dalszego świętowania w centrum Ostrowa Lubelskiego. Impreza rozpoczęła się od prezentacji wieńców dożynkowych przygotowanych przez wszystkie gminy.
 
Świętowaniu towarzyszyły liczne imprezy kulturalne, wystawy, a także koncerty. Podczas imprezy Zarząd Powiatu wręczył nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które z rąk Starosty i Wicestarosty odebrały dwie osoby w tym mieszkanka naszej Gminy Pani Teresa Ogórek z Wielkiego.
 
Rozdano wyróżnienia dla rolników. Nie zabrakło wyróżnień dla rolników z terenu gminy Abramów Wyróżnienia te otrzymali Ewelina i Michał Ogórek z Marcinowa.
 
W trakcie dożynek Wojewoda wręczył również promesy na dofinansowanie remontów i budowy dróg w powiecie oraz gminach naszego powiatu.
 
Na zakończenie części oficjalnej, został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych, w którym nagrody Grand Prix w postaci pucharów, za zajęcie pierwszych miejsc ufundował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne.
 
Nagrodę pierwszą w kategorii wieńca tradycyjnego otrzymał wieniec z Ostrowa Lubelskiego, miejsce drugie przyznano wieńcowi gminy Lubartów zaś trzecią nagrodę otrzymało miasto Lubartów. W kategorii wieńca nowoczesnego na podium otrzymując miejsce pierwsze stanęła gmina Niedźwiada, miejsce drugie przyznano gminie Ostrówek zaś miejsce trzecie zdobyła gmina Michów. Gmina Abramów, Jeziorzany, Firlej, Kamionka, Kock, Serniki i Uścimów otrzymały wyróżnienia.
 
Delegacja naszej gminy przygotowała stoisko, które cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających. Podczas trwania dożynek w Ostrowie Lubelskim można było odwiedzić stoiska z rękodziełem oraz spróbować tradycyjnych wyrobów z całego regionu.
Powrót